Biblioteki

Wyzwanie przed którym trzeba stanąć realizując system w tym środowisku jest fakt, iż zdecydowana większość użytkowników jest anonimowa, tzn. system musi obsługiwać użytkowników którzy nie posiadają konta w sieci komputerowej (inaczej mówiąc bez network ID), a także system musi być bardzo prosty w obsłudze i administracji.

Pcounter stworzył dwa warianty rozwiązań dla tego rynku:
1) Pcounter wraz Pcounter WebPay
2) Pcounter w połączeniu z doładowywalnymi lub jednorazowymi kartami.

Rozwiązanie 1

Użytkownik sam tworzy sobie konto (poprzez internet) z którego będzie wykonywał wydruki (oraz kopie) w aplikacji Pcounter WebPay. Definiuje tam samodzielnie własny login (user ID) oraz hasło - definiując te dane samodzielnie może wybrać dane łatwe do zapamiętania. Potwierdzenie każdej dokonanej transakcji jest wysyłane na podany przez użytkownika w trakcie rejestracji adres e-mail. Kiedy limit konta zostanie wyczerpany, użytkownik może dokonać przekazu środków pieniężnych na konto przy użyciu tej samej aplikacji - Pcounter WebPay.

Sprawdź jak to działa, zobacz demo »

Rozwiązanie 2

Pcounter PRO oraz terminale kart jednorazowych lub doładowywalnych stanowią trzon rozwiązania 2. Użytkownik kupuje kartę (w automacie umieszczonym publicznie) lub otrzymuje ją w momencie zapisu do biblioteki.

Karta wykorzystywana jest następnie do opłacania wydruków oraz kopii, w obu przypadkach użytkownik przed rozpoczęciem operacji musi umieścić swoją kartę w terminalu, aby mogła ona zostać obciążona kosztem transakcji - obciążenie karty dokonuje się automatycznie.

Jeśli system pracuje z kartami doładowywalnymi (wielorazowego użytku) kartę doładować można korzystając z publicznie umieszczonego automatu lub przez obsługę. W przypadku kart jednorazowych użytkownik musi nabyć kolejną kartę, po wykorzystaniu limitu poprzedniej.

W przypadku wydruków, po wykonaniu polecenia drukuj użytkownik oznacza samodzielnie swój dokument (w tym celu na ekranie pojawia się okienko proszące o dokonanie oznaczenia dokumentu - robi to aby później w prosty sposób wybrać swój dokument z kolejki oczekujących na wydruk wszystkich dokumentów). Następnie podchodzi do drukarki, wkłada kartę do terminala, wprowadza identyfikator dokumentu który uprzedniu mu nadał, a następnie dokument jest drukowana a karta obciążona kosztem transakcji.

W podobny sposób odbywa się kopiowanie: użytkownik podchodzi do kopiarki lub maszyny wielofunkcyjnej, wkłada kartę do terminala aby odblokować funkcję kopiowania i może wykonywać operacje.

Oba przypadki wiążą się z obciążeniem karty odpowiednią kwotą zależną od ilości dokumentów.

Karty wykorzystywane w tym systemie wykonane są z bardzo cienkiego PCV (0,46mm), które jest znacznie bardziej odporne mechanicznie niż papier. Karty mogą być jednorazowe (doładowanie nie jest wtedy możliwe) lub doładowywalne (cena karty jest taka sama).